لينکدوني
ليست لينکها
آخرين لينکها
برنامه افتتاحيه شب‌هاي شعر و داستان مي‌رشت برگزار شد
نامهٔ الويس پريسلي به ريچارد نيکسون
به رئاليسم اعتقادي ندارم
نامه‌هاي جورج اورول؛ چهرۀ ديگر خالق قلعه حيوانات
۴۰ سال پس از کودتاي شيلي؛ اينجا آلنده خفته است
ترور کندي و حملۀ ۱۱ سپتامبر؛ شباهت و شبهات
۴۵ سال قبل؛ برژنف به دوبچک: جلوي رسانه‌ها را بگيريد
گفت و گو با مصطفي رحماندوست
رضا براهني: مصدق به کار امروز ما نمي‌آيد
قطب‌الدين صادقي: مصدق اعتماد به نفس ملي ما را بازگرداند
وب‌سايت رسمي مجتبا پورمحسن

بلاگستان
جمعه - ۲۲ آبان ۱۳۸۸

جوزپه تورناتوره فيلم‌هاي محشر و مشهور زيادي دارد. از سينما پاراديزو گرفته تا مالنا و افسانه ۱۹۰۰. اما اين فيلم‌ساز دوست‌داشتني يک شاهکار ساخته که کمتر حرفي از آن به ميان مي‌آيد. نام اين فيلم، «يک تشريفات ساده» است. چند سال پيش اين فيلم را ديده بودم. ديروز دوباره نشستم و تماشايش کردم و عجيب اين‌که اگر نگويم بيشتر، به اندازه‌ي بار اولي که فيلم را ديدم، از آن لذت بردم. اين لذت دوباره از اين جهت اهميت دارد که بدانيم، تعليق، مهم‌ترين عنصر در داستان اين فيلم است.
ژراردو پارديو در اين فيلم نقش نويسنده‌اي مشهور به نام اُنوف را بازي مي‌کند که پس از دويدن‌هاي بسيار در يک شب باراني در ميان جنگل‌، توسط ماموران پليس بازداشت مي‌شود. چند دقيقه‌اي از فيلم نمي‌گذرد که سروکله‌ي ديگر شخصيت اصلي فيلم پيدا مي‌شود. کميسري که تا پايان فيلم از آقاي آُنوف بازجويي مي‌کند. نقش کميسر را کارگردان مشهوري بازي مي‌کند که اين روزها، بازداشتش در سوئيس سروصداي زيادي به پا کرده، رومن پولانسکي. جناب کميسر در طبقه‌ي دوم اداره‌ي پليسي که از هر جايش آب مي‌چکد، تلفنش قطع است، برقش هم قطع مي‌شود و پرسنلش، با سطل آبي را که کف اتاق را پر کرده، بيرون مي‌ريزند؛ نويسنده‌ي محبوبش را سوال‌پيچ مي‌کند. کميسر که عاشقِ رمان‌هاي آُنوف است، وقتي از زبانِ او اسمش را مي‌شنود، باور نمي‌کند و به طعنه مي‌گويد پس نام من هم لئوناردو داوينچي است! اما خيلي طول نمي‌کشد که مي‌فهمد با خود آقاي آُنوف طرف است. کميسر از او مي‌خواهد مدت کوتاهي در اداره پليس بماند تا در يک تشريفات ساده به چند سوال پاسخ دهد. اما اين تشريفات ساده، خيلي هم ساده نيست...
برعکس اکثر فيلم‌هاي پليسي که مقتول موجود است و پليس دنبال قاتل مي‌گردد؛ در فيلم «يک تشريفات ساده»، کميسر دنبال مقتول است. کميسر از جسدي حرف مي‌زند که در نزديکي خانه‌ي ييلاقي آقاي آُنوف پيدا شده و صورتش آن‌قدر له شده که قابل شناسايي است.
«يک تشريفات ساده»، صرفاً فيلمي پليسي نيست. اين فيلمِ جذاب، کنکاشي هستي‌شناسانه درباره‌ي چيستي انسان و جهان و نسبت تخيل و واقعيت است. در پايان فيلم متوجه مي‌شويم جسدي که آقاي آُنوف از بالاي پنجره ديده که به اداره پليس منتقل شده، در واقع جسد مقتول نبوده، بلکه وسايل شخصي اوست که ماموران به اداه منتقل کرده‌اند. پس مقتول کيست؟ آقاي آُنوف! بله، قاتل همان مقتول است. آُنوف، خودکشي کرده است و احتمالاً تمام ماجرا در دنياي ديگري مي‌گذرد. حتا يک کلمه از بازجويي‌ها که توسط يک منشي تايپ مي‌شد، روي کاغذ ثبت نشده و همه چيز سفيدِ سفيد است. اگرچه در فيلم، اشاره‌ي مستقيمي به جهاني ديگر نمي‌شود، اما در يکي از صحنه‌هاي پاياني فيلم، وقتي منشي در همان‌جايي که آُنوف در ابتداي فيلم نشسته بود، نشسته و دارد شير گرم مي‌نوشد، آُنوف از پيرمردي که در ابتداي فيلم کاسه‌ي شير داغ را به صورتش پاشيده بود، مي‌پرسد: «مي‌داند؟» و مي‌شنود که نمي‌داند، تو هم نمي‌دانستي، من هم نمي‌دانستم، اولش هيچ‌کس نمي‌داند.
شايد با ديدن پايان فيلم، به نوعي ياد فيلمِ «ديگران» ساخته‌ي آلخاندرو آمنه‌بار بيفتيم. اما «يک تشريفات ساده»، بسيار عميق‌تر و جذاب‌تر از «ديگران» است. فيلم تورناتوره، علاوه بر عمقِ هستي‌شناسانه‌اي که دارد، يک فيلمِ پليسي جذاب هم هست. يعني تعليق‌ِ لازم براي يک داستان پليسي از ابتدا تا انتهاي فيلم جاري است. هنر تورناتوره در خلقِ تک تک نماهاي اين پازل پيچيده، واقعاً ستودني است؛ نماهايي که کارکرد چندگانه دارند.
دو بار «يک تشريفات ساده» را ديده‌ام و هنوز سير نشده‌ام. در اولين فرصت يک بار ديگر اين شاهکار جوزپه تورناتوره را تماشا خواهم کرد.

تعداد مشاهده: ۲۲۰۳۹ - نظرات: ۵
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 5 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=206
نظرات
<< صفحه بعدي ۰۱ صفحه قبلي >>
مسلم
چهارشنبه - ۱۷ فروردين ۱۳۹۰
خيلي زيبا بود فيلم پيشنهادي من پل هاي مديسن كانتي اثر كلينت ايستوود بابازي مريل استريپ و كلينت ايستوود در كنار شاهكارهايي كه ديدم اين هم خوب بود اميدوارم لذت ببري
امکانات: Email Website

ali
يک‌شنبه - ۱ اسفند ۱۳۸۹
azizam shoma kheili aali darbareye film tozih midid va in besyar sotoodanie vali bayad tavajjoh dashte bashid ke ye kam darbareye tashrifate sade sade fekr kardid faghat ye chizi ro mikham begam ke too behtar fahmidane film va inke kargardan daghighan che tafakkori nesbat be ghesse dashte komaket kone va oonam ine ke inbar be fazaye kafkaie film deghat kon va oono ba dastan kootahe goroohe mahkoomin(kafka) moghayese kon. az didane saitetoon khoshhalam
امکانات: Email Website

يزدان
چهارشنبه - ۲۳ دي ۱۳۸۸
امشب شبکه4 قراره اين فيلمو بده
امکانات: Email Website

پيروز
شنبه - ۲۳ آبان ۱۳۸۸
من دو سه بار نزديک بود موقع ديدن فيلم يک ناسزايي بار اين کاگردان مورد علاقه ام بکنم چون فيلم همش توي يک اتاق مي گذره نور کمه و همش ديالوگ به زبان ايتالياييه. اما ۱۰ دقيقه اخر فيلم کارگردان برگ برنده داستان رو رو مي کنه و مي زنه وسط خال!!! و اونجا بود که به زانو افتادم و گفتم: تورناتوره! بهت ايمان اوردم! منو به خاطر قضاوت عجولانه ام ببخش تا شايد رستگار بشم :)
امکانات: Email Website

محمد خواجه‌پور
جمعه - ۲۲ آبان ۱۳۸۸
تورناتوره از آن کارگردان‌هاي قابل اعتماد است. بعد از زن ناشناس به دنبال فيلم جديداش که در ونيز پخش شد هستم.

مجتبا پورمحسن
گير آوردي، به منم خبر بده wacko
امکانات: Email Website

ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 


سایت رسمی مجتبا پورمحسن
Mojtaba Pourmohsen Official Website


RSS 2.0

mojtaba@pourmohsen.comروزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
زخم...
چهارشنبه - ۲۵ فروردين ۱۳۸۹

«زخم آن چنان بزن که به رستم شغاد زد/ زخمي که حيله بر جگر اعتماد زد»
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۱۲۸۹۰۳۴۶ صفحه
مشاهده امروز: ۱۸۴۷ صفحه
بيشترين مشاهده:
دوشنبه - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
تعداد: ۹۰۶۶۸ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
شنبه - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
تعداد: ۱۴۱ نفر
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
شروين ديگر سيگار نمي‌کشد
مصاحبه روزنامه بهار با مجتبا پورمحسن، درباره مجموعه شعر «روز انگشت»
در حسرتِ نوستالژي
ترس ازمرگِ کسي که از مرگ مي‌ترسيد
مرگ با پسرعمو شوخي دارد
جستجو

نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
کتاب‌ها
ليست فتوبلاگها
مراجعه به: